NAJPREDÁVANEJŠÍ

naša cena 8,5 € (214,4 Kč)
naša cena 32,8 € (827,5 Kč)
naša cena 43,8 € (1 105,0 Kč)

Informácie

tel: mobil: 0911 815 087
topdekor@hotmail.sk
sportlive@hotmail.sk

 

 


» Koĺko potrebujem materiálu?
Pomocník pri určení spotreby materiálu

Ako si vypočítam spotrebu materiálu pre vyhotovenie vybraných okenných dekorácií a bytového textilu?

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prinášame Vám jednoduchého pomocníka na zorientovanie sa v rozmeroch a vypočítania koľko materiálu potrebujete pre vyhotovenie záclon, závesov a iných bytových dekorácií.

I. Závesy

Pre určenie spotreby materiálu pre závesy je dôležité ujasniť si či budete závesy používať aj na zatemňovanie miestnosti, alebo budú slúžiť len ako dekoračné. V prvom prípade budeme počítať, že závesy nám musia pokrývať celú šírku okna a v prípade dekoračných závesov, ktoré nebudeme zaťahovať táto šírka nemusí byť dodržaná.

Veľmi dobrou pomôckou pre určenie spotreby materiálu, obzvlášť ak plánujeme vyhotovenie viacerých kusov závesov je vyhotovenie nákresu. V nákrese si načrtneme požadovanú výšku a šírku hotových závesov.Ďaľším krokom je výber materiálu. Dekoračné látky sú prevažne vyhotovené s výškou 280-290cm, u niektorých však máme uvedenú šírku 140-150cm. Ako sa v tom zorientovať?

Vo všeobecnosti platí, že ak máme materiál, pri ktorom je uvedená výška je potrebné objednať toľko materiálu akú máme šírku okna poprípade garníže x 1,5 poprípade x2 v závislosti od toho ako husto chceme mať záves nariasený, plus 10cm na založenie bokov. Pri materiáloch, kde máme uvedenú šírku bude spotreba materiálu výška hotového závesu plus cca 20cm na založenie v spodnej aj hornej časti krát počet kusov závesov, ktoré chceme vyhotoviť.

Príklady:

Potrebujem 2ks závesov na okno široké 280cm a dĺžky 250cm. /Materiál, ktorý som vybrala má uvedenú výšku 290cm./

V tomto prípade budete potrebovať pre vyhotovenie závesov šírku okna t.j. 280 cm x1,5 spolu 420cm, ktorá sa rozdelí na dve polovice takže Vám vzniknú 2ks závesy hotovej šírky 200cm plus 10cmna založenie bokov.  Celková spotreba teda bude zaokrúhlene 2,10 x 2ks spolu 4,2 m materiálu. V tomto prípade nám zostane pri výške materálu 290cm zostatok 30cm x 210 x 2ks cm z ktorého môžeme vyhotoviť napríklad viazačky na závesy.

Potrebujem 2ks závesov na okno široké 180cm a dĺžky 250cm./Materiál, ktorý som si vybrala má uvedenú šírku 140cm./ V tomto prípade budete potrebovať pre vyhotovenie závesov dĺžku závesov krát 2 t.j. 250cmx2 plus na založenie v spodnej a hornej časti závesov 20cm. Celková spotreba materiálu teda bude 540cm materiálu.

Potrebujem 2ks závesov, dĺžky 250cm,ale okno mám široké 250cm./Materiál má uvedenú šírku 140cm/. Samozrejme najideálnejšie v tomto prípade je vyberať materiál, ktorý má uvedenú výšku, aby sme si mohli zakúpiť požadované množstvo materiálu potrebné pre šírku 2,50m.

Čo ale, ak som si vybrala materiál, kde je uvedená šírka 140cm? Dajúsa závesy vyhotoviť aj z takéhoto materiálu?

Áno v niektorých prípadoch pri látkach, kde nie je vzor, alebo aj látkach so vzorom je možné chýbajúcu šírku nadšiť. Vznikne nám na závesoch jemnučký švík, ale pokiaľ tento švík bude na oboch stranách bude len málo viditeľný a v konečnom dôsledku to bude vyzerať dobre. V tomto konkrétnom prípade budeme potrebovať dĺžku závesov krát 3 pričom jednu dĺžku použijeme na nadšitie chýbajúcej šírky závesov. Spotreba materiálu teda bude 3x 250cm + 3x20cm na založenie teda celkom 8,1m materiálu.

II. Záclony.

Pre určenie spotreby materiálu v prípade záclon platí nasledovné. Záclony majú uvedenú výšku preto vždy počítame šírku okna resp. garníže krát 1,5 alebo krát 2,0 v závislosti od toho ako chceme mať záclonu nariasenú. Pri záclonách, ktoré majú vzory idúce smerom nadol v opakujúcich sa pásoch a pre záclony s výraznými vzormi počítame šírku okna krát 1,5. Záclonka bude len mierne nariasená, aby nám vynikli vzory na záclone.Pri záclonkách bez vzoru poprípade len s jemnými vzormi počítame šírku okna krát 2.

Príklady: Potrebujem záclonu na okno široké 3m a výšku 220cm./Záclona ktorú som si vybrala má hustý vzor a výšku 280cm/

V tomto prípade budete potrebovať uvedenú šírku okna krát 1,5 t.j. 3x1,5 = 4,5m materiálu. Uvedenú výšku je možné upraviť skrátením záclonky na požadovanú výšku 220cm, pričom zvyšnú látku cca 50cmx 4,5m môžeme použiť na ušitie krátkych zácloniek.

Čo v prípade ak potrebujem záclonu výrazne kratšiu a materiál má výšku 280cm?  Okno má šírku3m.

Aj tu je možné riešenie za prepokladu, že požadovaná výška bude max. 135cm. Záclonku je možné rozdeliť na dve polovice t.j. 280:2 a dostaneme dva kusy záclony hotovej výšky 135cm. Spotreba materiálu bude polovičná t.j. ak na dlhú záclonu by sme potrebovali pri uvedených rozmeroch 4,5 m v tomto prípade nám bude stačiť polovica materiálu teda 2,25m. Záclonka však bude delená na dve polovice.

Dúfame, že sme Vám pri zorientovaní sa v rozmeroch a vypočítaní spotreby materiálu pomohli.

Ak máte akékoľvek dotazy, alebo potrebujete pomôcť pri určení spotreby materiálu neváhajte nás kontaktovať sme Vám k dispozícii prostredníctvom kontaktného formulára, telefonicky popr. mailom.

Váš Topdekor.

Meno a priezvisko:
e-mail:
Názov tovaru:
požadované rozmery hotového výrobku:
požiadavka na vyhotovenie výrobku áno/nie:
Vaša správa:
Podmienky ochrany osobných údajov
Zákonným dôvodom spracovanie Vašich osobných údajov je Váš súhlas dávaný týmto správcovi v zmysle čl. 6 ods. 1 písm. a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov a o zrušení smernice 95/46/ES. Účelom spracovania Vašich osobných údajov je zasielanie daňových dokladov za prenájom systému, obchodných oznámení a činenia iných marketingových aktivít správcom voči Vašej osobe.
Podmienky ochrany osobných údajov
Zákonným dôvodom spracovanie Vašich osobných údajov je Váš súhlas dávaný týmto správcovi v zmysle čl. 6 ods. 1 písm. a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady 2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov a o zrušení smernice 95/46/ES. Účelom spracovania Vašich osobných údajov je zasielanie daňových dokladov za prenájom systému, obchodných oznámení a činenia iných marketingových aktivít správcom voči Vašej osobe.
Opíšte text z obrázku: *
 
YWUxOD